دهمین مجوز مجموعه‌ داری اسناد تاریخی در زنجان صادر شد

دهمین مجوز مجموعه‌ داری اسناد تاریخی در زنجان صادر شد

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی زنجان از صدور دهمین مجوز مجموعه ‌داری خصوصی در استان برای مجموعه اسناد تاریخی خاندان خطیبی خبر داد.

 

به گزارش ندای شهروند به نقل از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی زنجان، سید سعید صفوی روز پنجشنبه با این اعلام این مطلب، افزود: پس از پیگیری‌های انجام‌ شده توسط امور موزه‌های استان زنجان، مجوز مجموعه ‌داری برای مجموعه اسناد تاریخی طایفه خطیبی از سوی اداره‌کل موزه‌ ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صادر شد.

 

وی اضافه کرد:استان زنجان، دارای مجموعه‌های غنی و ارزشمندی است که باید بیشتر به آنها توجه کرد.

 

این مسوول ادامه داد: مجموعه اسناد تاریخی طایفه خطیبی شامل ۶۰۰ سند تاریخی دوره صفویه، قاجاریه و پهلوی است که توسط بهمن خطیبی گردآوری شد.

 

صفوی افزود: مجموعه‌داران با استفاده از سرمایه‌های مادی و معنوی خود مواریث تاریخی و هنری را به شکل‌های مختلف جمع‌آوری و آنها را برای آیندگان حفظ و نگهداری می‌کنند.

 

به گفته مدیرکل میراث‌ فرهنگی زنجان، مجموعه‌داران با علاقه ذاتی خود و بدون چشم‌داشت در این حیطه فعالیت می‌کنند که در این راستا وظیفه ثبت و سامان‌دهی این اقدامات ارزشمند بر عهده اداره کل میراث فرهنگی استان است.

 

پیش از این ۹ مجوز مجموعه داری برای اسناد خطی زرنان، چاقو، سنگ‌های قیمتی، مردم شناسی، آثار اهدایی به مؤسسه خیریه مهرانه، فسیل در حوزه تاریخ طبیعی و اشیای مجاز در استان زنجان صادر شده است.