قیش-قیش نگاهی به بازی‌های محلی زنگان

قیش-قیش

درحالی برای کشورمان ۲هزار بازی بومی شناسایی کرده‌اند که استان زنجان دارای بیش از ۲۰۰ نوع بازی بومی محلی است. البته بیش از دو سوم آن در حال فراموشی یا به صورت کامل به فراموشی سپرده شده است. بر اساس پژوهش‌هایی که سازمان یونسکو در جهان انجام شده نزدیک به ۱۴ هزار بازی را شناسایی کرده‌اند. از این مقدار، نیمی متعلق به قاره کهن یعنی قاره آسیا است. البته نکته قابل توجه اینجاست که ملت‌ها در ۱۰ هزار مورد از بازی‌های محلی دارای اشتراک هستند.

یکی از بازی ها و آداب و رسوم پرهیجان مردم زنجان بازی قیش قیش است. بازی محلی قیش قیش در استان زنجان از پر طرفداترین بازی ها در حال حاضر است.

برای معرفی درست یک کشور، استان یا شهر تنها معرفی مشاهیر و اماکن تاریخی کافی نیست. بلکه معرفی فرهنگ و آداب و رسوم نیز به شناخت ما کمک می کند. بازیها و ورزش های بومی، محلی، سنتی بخشی از فرهنگ منطقه است. بازی محلی قیش قیش در استان زنجان از پر طرفداترین بازی ها در حال حاضر است.

نحوه بازی در ادامه توضیح داده شده است.

مشخصات بازی محلی قیش بازی در استان زنجان

نام بازی: قیش بازی

تعداد بازیکنان: هشت نفر به بالا

سن بازیکنان: مقطع راهنمایی و بالاتر

محوطه بازیکنان: زمین هموار اندازه زمین به مساحت سی متر مربع به بالا (برحسب تعداد بازیکنان)

وسایل مورد نیاز: به تعداد بازیکنان یک تیم کمربند چرمی.
تذکر و خطاها در بازی: مهاجمان با کمربند حق زدن از کمر به بالا را ندارند.
توضیح نام بازی: توضیح: قیش بازی به معنای کمربند بازی است.
شرح و نحوه بازی محلی قیش بازی در استان زنجان

ابتدا بین دو تیم برای تعیین گروهی که باید داخل دایره و تیمی که خارج از دایره قرار گیرد توافق یا قرعه کشی می شود. سپس کمربندها را با فاصله مساوی در داخل دایره به گونه ای قرار می دهند که یک سر آن نزدیک با روی خط محیط و سر دیگر آن (در حالت کشیده) به طرف مرکز از دایره سعی در ربودن کمربندها دارند، افراد داخلی باید مراقبت کنند که کمربندها ربوده نشوند، به همین منظور با پا می توانند مهاجمان را بزنند، اگر پای بازیکن مدافع بدون اینکه از دایره خارج شود، به بازیکن مهاجم اصابت کند گروه مهاجمان سوخته، و جای دو تیم عوض می شود. اما اگر مهاجمی بتواند بدون اینکه مورد اصابت پا قرار گیرد یکی از کمربندها را ببرد با آن به مدافعان حمله کند و فرصت مناسبی برای تیم مهاجم خواهد بود تا با تهدید و دور کردن مدافعان بقیه کمربندها را نیز بربایند.