شناسایی ۹۴ مرکز رصد مسائل فرهنگی در کشور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

شناسایی ۹۴ مرکز رصد مسائل فرهنگی در کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هم اکنون ۹۴ مرکز رصد مسائل فرهنگی در کشور شناسایی شده که همه در خدمت شورای فرهنگ عمومی است.

به گزارش ندای شهروند،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه روز یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان، افزود: شورای فرهنگی عمومی یک قرارگاه فرهنگی بوده و ضمانت اجرای مصوبات آن، اقتدار شورا و پیگیری مطالبات است.

این مسئول گفت: در قرارگاه شورای فرهنگ عمومی مساله شناسی انجام می گیرد و بعد از آن فرآیندهای لازم برای حل آن طبق چارچوبهای تعیین شده انجام می شود.

وی اظهار داشت: برنامه های استانی طبق نیازهای استانی در شورا پیگیری می شود و اگر بودجه تعیین شده در مسیر درست صرف شود نتیجه هم حاصل خواهد شد.

این مسئول خاطر نشان کرد: نباید در حوزه فرهنگی و آسیب های اجتماعی دچار غفلت شویم و از طرفی برای به نتیجه رسیدن نباید عجله داشته باشیم چون تاثیرگذاری کار فرهنگی به زمان نیاز دارد.

خسروپناه تنها اولویت شورا را ستاد تعلیم و تربیت عنوان کرد و گفت:برای اولین بار نقشه راه سند تحول آموزش در حال تدوین است که در گذشته توجه چندانی به آن نشده بود.

این مسئول در ادامه به پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات وعده صادق اشاره کرد و گفت: با انجام این عملیات، یک پیروزی تمدنی شکل گرفت و رژیم صهیونیستی بیش از چهار میلیارد دلار برای عملیات پدافندی هزینه کرد.

وی با بیان اینکه ۲۸ کشور از این رژیم حمایت کردند، گفت: ایران مقتدرانه توانست ۳۰۰ موشک و پهپاد را به سمت این کشور بفرستد که بیش از ۴۰ درصد آنها از سامانه پدافندی عبور کرد و به اهداف خود اصابت نمود.

این مسئول با بیان اینکه هدف ایران وارد کردن آسیب جدی به تاسیسات رژیم صهیونیستی و یا تلفات جانی نبود، خاطر نشان کرد: این اقدام ایران در حد یک سیلی زدن بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه اقدام ایران صرفا یک پیروزی بزرگ نبود و ابعاد مختلفی دارد، گفت: در واقع ایران اقتدار علمی و فناوری خود را نشان داد و از همه مهمتر،‌انجام این عملیات موجب انسجام بخشی در سطح کشور شد.

 

اثرگذاری در حوزه فرهنگی نیازمند برنامه ریزی و پیگیری است

استاندار زنجان گفت: کار در حوزه فرهنگی بسیار سخت است و اثرگذاری در آن به برنامه ریزی، صرف زمان و پیگیری مجدانه نیاز دارد.

محسن افشارچی نیز در جلسه شورای فرهنگی عمومی استان زنجان که با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، افزود: انجام کار درست در حوزه فرهنگی با توجه به پیچیدگی ها و معضلات دنیای کنونی بسیار سخت و دشوار است.

🔸وی اضافه کرد: فرهنگ کشورهای دیگر با روش‌های مختلف همانند تولید فیلم‌ در کل دنیا جریان می‌یابد و فرهنگ سایر کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین باید خودمان برای حوزه فرهنگ برنامه‌ریزی داشته باشیم.

🔸افشارچی با اشاره به یکی از مشکلات شورای فرهنگی، افزود: اصلی ترین مسئله در تصویب موضوعات، بی توجهی به استان ها و تمرکزگرایی در پایتخت است که این موضوع مشکلاتی را به دنبال دارد.

🔸وی با بیان اینکه خوشبختانه فردی در راس شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است که تسلط کافی بر مسائل دارد، افزود: متاسفانه تصمیم گیری ها در استانها مورد وثوق مدیران بالادستی قرار نمی گیرد.

🔸این‌ مسئول به ظرفیت‌های استانی در حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: بسیاری از امکانات فرهنگی مانند کتابخانه‌ها، مساجد و هیأت‌های مذهبی را در اختیار داریم که نقش بسیار تعیین کننده ای را در حوزه فرهنگی ایفا می کنند و می‌توانیم لایه‌های فرهنگی را در این مکان‌ها فعال کنیم.

🔸استاندار زنجان با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی را در استان تدوین کرده ایم‌، ادامه داد: در بحث اجرای این نقشه با مشکل مواجه هستیم.

🔸وی با اینکه یک قرارگاه فرهنگی در استان وجود دارد که هر یک از اعضا در حوزه خاصی فعالیت دارد، خاطر نشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند این امور را نظم‌ بدهد با این وجود اگر بخواهیم اقدامی انجام دهیم باید از مردم کمک بگیریم.