خطر فرونشست زمین در استان زنجان، جدی است

خطر فرونشست زمین در استان زنجان، جدی است

کارگاه آموزشی مدیریت ریسک برای مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با حضور مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان برگزار شد.

به گزارش ندای شهروند، مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان، با اشاره به آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها، اظهار کرد: آتش سوزی در جنگل‌هایی که درختانی با قدمت بالا دارند خسارتی غیر قابل جبران است، در سراسر دنیا نیز این مسئله به همین نحو است.

عباس بابایی با بیان اینکه منابع طبیعی عمدتا با مسائلی مانند آتش سوزی، سیل، زلزله، آفات، تخریب و تصرف منابع طبیعی،  قاچاق چوب و… درگیر است، تصریح کرد: فرونشت مسئله‌ای است که استان زنجان با آن درگیر شده و با کم عمق شدن  آب‌های مصرفی و آب‌های زیرزمینی وقوع آن تسریع یافته است. زنگ خطر فرونشست زمین در کشور و در استان زنجان به صدا درآمده و باید به آن توجه شود.

بابایی با اشاره به ریسک در منابع طبیعی، افزود: واژه‌هایی که اغلب در مدیریت بحران با آنها رو به رو هستیم خطر، ریسک، مدیریت ریسک و ارزیابی هستند و باید با آنها آشنا بود.

وی با بیان اینکه اگر خطری از طریق آسیب پذیری وارد شود و ضربه بزند درواقع ریسک اتفاق افتاده، اذعان کرد: ریسک‌ها قابل شناسایی هستند و با اولویت بندی نقاط ضعف، شناسایی حوزه، تهدیدات و خطرات احتمالی می‌توان ریسک را ارزیابی کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با تاکید بر اینکه اگر اقدامات رو‌ش‌مند باشند تاثیر بیشتری خواهند داشت، عنوان کرد: زمانی که تصاویر آنلاین و به‌روز از محیط داشته باشیم حفاظت‌، نظارت و شناسایی ریسک تسریع می‌یابد.

بابایی با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی بروز اشتباهات را به حداقل می‌رساند، خاطرنشان کرد: برای مدیریت ریسک دنبال کردن یک فرایند رسمی ضروری است و همه باید به آن متعهد باشند