ترکیه؛ مقصد اصلی مراودات اقتصادی استان زنجان مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان خبر داد:

ترکیه؛ مقصد اصلی مراودات اقتصادی استان زنجان

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: امسال بیشترین واردات و صادرات از گمرک زنجان با کشور ترکیه بوده است و پس از آن کشورهای سوییس و عراق قرار دارند.

 

محمدرضا نادری در گفتگو با ندای شهروند، از صادرات ۴۶۰ میلیون دلار کالا از گمرک زنجان در ۹ ماهه گذشته در سال خبر داد و افزود: وزن کالاهای صادراتی ۲۲۲٫۷ هزارتن بوده است که به لحاظ ارزش دلاری ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی همچنین به واردات کالا از گمرک زنجان نیز اشاره کرد و افزود:از ابتدای سال تا پایان آذرماه امسال نزدیک به ۴۴۴٫۸ میلیون دلار کالا از طریق گمرک زنجان وارد شده است که این میزان واردات در مقایسه با سال قبل ۲۷ درصد افزایش داشته .عمده کالاهای وارداتی مواد اولیه واحدهای تولیدی و صنعتی است و گمرک زنجان در ۹ ماهه گذشته ۱۱۶۲۸ میلیارد ریال نیز درآمد داشته است که در مقایسه با مدت مشابه قبل نزدیک به ۶ برابر افزایش داشته است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان با بیان اینکه ترکیه مقصد اول کالاهای صادراتی استان است افزود: بیشترین واردات کالا به گمرک نیز از ترکیه بوده و امسال عراق و سوییس در جایگاههای بعدی مراودات گمرکی استان قرار داشتند.

شمش روی، ترانسفورماتور و متعلقات، پروفیل، میگرد، شمش فولادی و مفتول مسی عمده کالاهای صادراتی از گمرک زنجان است.
ارزش هر تن کالای صادراتی استان ۲۰۶۵ دلار و ارزش هر تن کالای وارداتی نیز ۱۱۵۹ دلار است