المان‌های شهری تازه در زنجان نصب شد شهرداری زنجان در آستانه نوروز:

المان‌های شهری تازه در زنجان نصب شد

المان‌های شهری یکی از عناصر ویژه در طراحی شهری امروزی است که با به‌گیری از از هنر و معماری است. استفاده درست از اشکال و حجم با مواد مختلف برای ایجاد ارتباط تصویری و انتقال مفاهیم به مخاطب کاربرد این سازه‌هاست که در شهرهای مختلف به صورت کاملا مطالعه شده و درست مورد استفاده می‌گیرد.

استفاده از پیشینه تاریخی و ساختار فرهنگی یک منطقه می‌تواند تشکیل دهنده یک المان باشد تا در کنار جذابیت دیداری برای شهر تا مدت ها در ذهن مسافران و گردشگران باقی بمانند.

 

به گزارش ندای شهروند آنلاین شهرداری زنجان نیز در آستانه فرارسیدن نوروز باستانی که بیشترین میزان جذب گردشگر را برای شهر زنجان به همراه دارد المان‌های شهری تازه‌ای را در سطح شهر در دست نصب دارد که خوشبختانه این المان‌ها از المان‌های پیشینی که در سطح شهر نصب شده از نظر طراحی و حتی مکان‌یابی برای نصب در رتبه بالاتری قرار دارند.

المان بزرگ گلدان ملیله که باغ آستانه سبزه‌میدان بزرگ زنجان نصب شده یکی از این المان‌های تازه است. شهر زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله به این‌گونه المان‌ها برای معرفی بیشتر این هنرصنعت بسیار ارزشمند که به عنوان هنری ماندگار و اصیل نیاز دارد.

 

گلدان بزرگ ملیله که با همراهی هنرمندان زنجانی به سرپرستی استاد قزلباش ساخته شده می‌تواند در تبدیل سبزه‌میدان بزرگ زنجان به مرکزی گردشگری نقش مهمی داشته باشد.

 

شهردار زنجان پیرامون اجرای این طرح می‌گوید: این المان متناسب با هویت و شهرت جهانی زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله، این المان به عنوان بزرگترین ملیله با همکاری سازمان سیما و منظر شهرداری زنجان و همچنین هنرمندان زنجانی در طول ۱۰ ماه با وزنی حدود ۶۰۰ کیلوگرم طراحی، خلق و رونمایی شد.

 

فیروز فر در خصوص واگذاری مغازه های سبزه میدان نیز افزود: در مدت ۲ هفته می توان با برگزاری مزایده این مغازه ها را به صنوف مختلف واگذار کرد، اما این کار پایدار نخواهد بود و این مکان از حالت فاخر بودن خارج می شود و وجه فرهنگی هنری خود را از دست می دهد.

 

وی تصریح کرد: مقرر شده سبزه میدان زنجان به یک منطقه گردشگری شهر تبدیل شود و تمامی کاربری ها نیز باید مطابق با این مهم انجام گیرد.

 

این مسوول با بیان اینکه شهرداری تا کنون ۲ بار مزایده فروش مغازه ها را برگزار کرده است، گفت: تلاش برای جذب افراد دارای صلاحیت که بتوانند این مجموعه را برعهده بگیرند، هنوز جریان دارد.

 

شهردار زنجان با اشاره به اینکه به تازگی یک شرکت گردشگری تحت نظر وزارت میراث فرهنگی پای کار امده است، گفت: در این خصوص میراث فرهنگی استان پیگیری های لازم را انجام می دهد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان نیز با بیان اینکه بزرگترین المان صنایع دستی زنجان در این مکان ایجاد شده است که جای قدردانی دارد گفت: هم اکنون ۱۴ شهر جهانی صنایع دستی در کشور وجود دارد که دراین میان شهر جهانی ملیله حاصل دست افرینه های هنری زنجان است.

سید سعید صفوی افزود: ملیله به مفهوم ظریف کاری نقره است که با استفاده از مفتول ها و نوارهای ظریف نقره و به کارگیری طرح‌های اسلیمی و منظم ساخته می شود ملیله کاری زنجان وام‌دار هنرمندانی است که با ابزار بسیار ابتدایی به خلق آثاری ارزشمند مبادرت کرده و حتی گاه روشنی چشمان خود را در این راه از دست داده اند.

وی با ذکر اینکه یکی از ملزومات استفاده نام شهرهای جهانی نامگذاری معابر است که در زنجان بهترین مکان -سبزه میدان- به این امر مهم اختصاص یافته است خاطر نشان کرد: قرار است مجموعه ای از صنایع دستی ایران در سبزه میدان ایجاد و ارائه شود.

المان گله آهو در مسیر دشت سهرین

رونمایی از المان «گله آهو» در زنجان المان «گله آهو» در زنجان به عنوان نماد فرود و خیرش رونمایی شد علیرضا فیروزفر، شهردار زنجان شامگاه امروز در حاشیه رونمایی از المان «گله آهو» به مجاورت دشت آهوان سهرین با زنجان اشاره و اظهار کرد: این المان در مسیر دشت سهرین به سمت خروجی شهر نصب شده است.

 

به گزارش ندای شهروند شهردار زنجان با تاکید بر اینکه المان و نماد گله آهو توسط هنرمندان زنجانی طراحی و ساخته شده است، افزود: این نماد یکی از بهترین طراحی‌ها در نوع خود محسوب و هنر هنرمندان این دیار را به رخ می‌کشد که توسط علی چراغی طراحی و اجرا شده است.

همچنین علی چراغی، مجسمه‌ساز هم در این مراسم با تشریح اقدامات حرفه‌ای خود از جمله حضور در ۲۰ نمایشگاه گروهی و برگزاری سه نمایشگاه انفرادی از آثار خود گفت: آثار ساخته شده‌ام در دیگر شهرها از جمله تهران، قم، مشهد اراک و قروین هم نصب شده است. طراح و سازنده المان گله آهو با بیان اینکه نماد گله آهو دو سال قبل از طرف سیما و منظر شهرداری زنجان پیشنهاد شد، افزود: بعد از تایید طراحی، ماکت توسط مدیران شهری تایید و ساخت آن هم ۹ ماه زمان برد.

 

وی به جنس فلزی المان گله آهو اشاره کرد و گفت: کار با فلز نوعی امضا به شمار می‌رود که تکرار آن امکان‌پذیر نیست و موضوع مقاومت آن در آب‌وهوای زنجان پیش‌بینی شده است. چراغی در تعریف طرح گله آهو گفت: طرح شامل فرود و خیزش و از المان‌های مورد علاقه من است و حرکتی است که در کار مجسمه‌کاری دینامیک به شمار می‌رود.