۲۰ میلیارد تومان برای خرید ماشین آلات جدید شهرداری زنجان هزینه شد

۲۰ میلیارد تومان برای خرید ماشین آلات جدید شهرداری زنجان هزینه شد

شهردار زنجان گفت‌: در سال‌ جاری ۱۷۹ دستگاه ماشین آلات اعم از ملکی و استیجاری در اختیار ستاد برف‌روبی شهرداری زنجان قرار دارد و ۲۰ میلیارد تومان نیز برای خرید ماشین آلات جدید شهرداری هزینه شده است.

به گزارش ندای شهروند، علیرضا فیروز‌فر  در نشست خبری با اصحاب رسانه به اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده برای عملیات‌های زمستانی اشاره و اظهار داشت: با توجه به ضرورت تأمین رفاه حال شهروندان در تمام فصول سرد سال عملیات زمستانی با جدیت به ویژه از ابتدای تابستان آغاز شده است و ۱۴ جلسه در این خصوص در شهرداری برگزار شده و در نهایت برنامه ریزی برای آن‌ها انجام شده است.

وی افزود: تأمین ماشین‌آلات اجاره‌ای برای عملیات زمستانی به نحوی بود که ضمن حصول اطمینان از تأمین ماشین آلات مورد نیاز در مواقع ضروری، اموال شهرداری و منابع مالی شهرداری کاملاً محفوظ باشد و حیف و میلی انجام نشود.

شهردار زنجان بیان کرد: سه مرحله در عملیات زمستانی وجود دارد که شامل تمهیدات قبل از بارش مثل تأمین اعتبار خرید و اجاره ماشین آلات و خرید مصالح مورد نیاز از جمله شن و ماسه و افتتاح دو کارخانه جدید مد نظر شهرداری است.

وی افزود: مرحله بعدی اقدامات حین بارش است و امسال یک ساعت قبل از شروع بارش‌ها محلول پاشی به معابر انجام خواهد شد تا هم میزان مصرف نمک را به حداقل برسانیم و هم از چسبیدگی لایه برفی به معابر جلوگیری کنیم و همچنین عملیات تیغه‌زنی را تسهیل کنیم.

فیروز‌فر افزود: مرحله سوم عملیات برف‌روبی بعد از بارش انجام خواهد شد که برف‌برداری، رفت و روب معابر و سعی خواهد شد بعد از بارش ماسه و نمک در سطح شهر باقی نماند.

وی گفت: از سال ۱۳۸۵ ماشین آلات جدید مورد نیاز برف‌روبی برای شهرداری زنجان خریداری نشده بود اما در سال جاری هفت دستگاه نمک پاش مکانیزه، شش دستگاه مینی لودر، ۲۵ دستگاه تانکر برای پخش محلول، چهار تیغه جدید برف روب و یک دستگاه ماشین برف خور به ماشین آلات برف روبی شهرداری خریداری شده است.

فیروز فر در ادامه گفت: امسال در مجموع ۱۷۹ دستگاه ماشین آلات اعم از ملکی و استیجاری در اختیار ستاد برف روبی شهرداری زنجان قرار دارد.

وی عنوان کرد: از مجموع ۳۳ میلیارد تومان هزینه شده در این حوزه، ۲۰ میلیارد تومان برای خرید ماشین آلات جدید، ۵ میلیارد تومان هزینه برای تعمیر ماشین آلات موجود و ۸ میلیارد تومان نیز به عنوان سقف هزینه‌کرد جهت اجاره ماشین آلات استیجاری از بخش خصوصی اختصاص داده شد.

وی ادامه داد: در سال جاری علاوه بر تدارک عملیات زمستانی، ۱۰ میلیارد تومان نیز صرف تأمین و تهیه تجهیزات بحران از قبیل نانوایی سیار، دستگاه تصفیه آب، ژنراتور قوی، سردخانه سیار، آشپزخانه و سوله‌های سیار بحران شده است و با تدارکات شهرداری آماده کمک به مدیریت بحران استان در مواقع بحرانی خواهیم بود.

فیروز‌فر مطرح کرد: بیش از ۱۲ هزار تن نمک، شن و ماسه در انبارهای مناطق مختلف شهر دپو شده و همچنین ۵۰ هزار کیسه ماسه و نمک نیز در ۱۴۴ مخزن در سطح شهر برای استفاده در مواقع لازم تعبیه شده است که در مواقع لازم برای استفاده شهروندان است.

وی به راه اندازی دو کارخانه محلول یخ‌زدا اشاره کرد و گفت: رویکرد ما استفاده خیلی کم از نمک در برف روبی است و در این راستا با فعالیت کارخانه‌های تولید محلول یخ‌زدا که با ظرفیت ۲۰ هزار لیتر در ساعت کار خواهند کرد در مجموع ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار لیتر را دارد که پاسخگوی نیاز شهر خواهد بود.

شهردار زنجان با بیان اینکه در سال جاری ۸۹۴ نیروی انسانی برای عملیات زمستانی شهرداری ساماندهی و در حالت آماده‌باش هستند افزود: در مواقع بروز بحران تعداد این نیروها تا ۲ هزار و ۵۰۰ نفر نیز خواهد رسید.

وی گفت: در نقاط حساس شهر که ۹۱ نقطه از جمله زیر پل‌ها، تقاطع‌ها، سربالایی‌ها، سرپایینی‌ها، شناسایی شده که افرادی در آن مکان‌ها مستقر خواهند شد و در مواقع ضروری با استفاده از کیسه‌های شن و نمک دپو شده در مخازن در این نقاط اقدام به بهساری خواهند داشت.

فیروز‌فر تصریح کرد: عملیات برف‌روبی با اولویت مدارس، مراکز درمانی، اداری، امدادی، مساجد در معابر با ترافیک بالا، پل‌ها تقاطع غیر همسطح و … در سطح شهر پیش خواهد رفت.

وی افزود: پاک‌سازی و لایروبی بیش از ۶۰ کیلومتر از کانال‌ها و مسیل‌ها انجام شده است و مشکلات ۷۷ نقطه از سطح شهر احصا شده و حل شده و در سال‌جاری شاهد کمترین آبگرفتگی بعد از ذوب برف خواهیم بود.

شهردار زنجان به لزوم مشارکت شهروندان در اجرای عملیات زمستانی شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: اقداماتی مثل تکاندن برف درختان و پارک نکردن خودرو‌ها در معابر هنگام بارش برف می‌تواند کمک‌های زیادی به ستاد برف‌روبی داشته باشد.

وی بیان کرد: در مجموعه فرهنگی در سال جاری تلاش می‌کنیم زمستان زیبا در شهر داشته باشیم که بخشی بر عهده شهرداری با برگزاری جشنواره‌های زمستانی خواهد بود.

فیروز‌فر به افتتاح فاز جنوبی سبزه میدان اشاره کرد و گفت: این مراسم در ۱۲ بهمن ماه با برگزاری جشنواره شبانه با حضور کل مردم زنجان انجام خواهد شد.