کمبود آب مهمترین چالش‌ جهان است رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

کمبود آب مهمترین چالش‌ جهان است

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: امروزه جهان با ۳۴ نوع چالش بزرگ رو به رو شده که مهمترین آنها تغییر اقلیم، کمبود آب و بیابانزایی است.

به گزارش ندای شهروندآنلاین، محمدحسن نامی در جریان برگزاری مانور سیل و زلزله افزود: هر سه مورد از این چالش‌ها می تواند در آینده مخاطرات و تهدیداتی را به دنبال داشته باشد.

وی اضافه کرد: بیابانزایی که در اثر آن گرد و غبار و ریزگردها زیاد می شود امروزه سلامت مردم را تهدید می کند از این رو راهی جز حفظ فضای سبز موجود و توسعه آن نداریم و کاشت یک میلیارد نهال در همین راستاست.

نامی گفت: از ۶۴ مخاطره ای که امروز در جهان شناخته شده ۴۴ مورد در ایران روی داده است و همین امر، ضرورت حفظ آمادگی، پیشگیری، بازسازی و بازتوانی را در کشور دوچندان می کند.

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: پایش لحظه ای سرزمینی باید در مدیریت بحران کل کشور فعال شود تا مسوولان هر لحظه بتوانند همه نقاط را رصد و در صورت وقوع بحران، بلافاصله دستور لازم را صادر کنند.

وی بر اصل پیشگیری در مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: روح حاکم بر قوانین مدیریت بحران، پیشگیری از حوادث و حفظ آمادگی برای مقابله با بحران هاست که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مانور استانی سیل و زلزله صبح امروز با حضور ۱۱۰ تیم عملیاتی و با حضور یک هزار نفر در اطراف سد تهم در مساحتی به وسعت ۴۰ هکتار برگزار شد.

در این مانور استانی، آمادگی نیروهای امدادی همانند اورژانس، هلال احمر، پلیس و همین طور نیروهای ارتش و بسیج مورد سنجش قرار می‌گیرد.

همچنین دستگاه‌های خدمات‌رسان همچون اداره برق، گاز و آب و فاضلاب هم در این مانور برای ارزیابی عملکرد آنها هنگام وقوع سیل و زلزله حضور دارند.