«مشروطیت در زنجان» رونمایی شد

«مشروطیت در زنجان» رونمایی شد

کتاب «مشروطیت در زنجان به روایت اسناد» در بردارنده روایتی متکی بر اسناد معتبر تاریخی از رویدادها و حوادث دوران مشروطه (سال‌های ۱۳۲۴ تا ۱۳۲۹) است که مولف آن تلاش کرده تا نمونه موفقی از تاریخ‌نگاری محلی را ارائه دهد.

به گزارش ندای شهروند، کتاب «مشروطیت در زنجان» تالیف «حسن رستمی» با حمایت موسسه فرهنگی مشکات از سوی انتشارات نگاه معاصر در ۷۲۰ صفحه روانه بازار شده است.

آیین رونمایی «مشروطیت در زنجان به روایت اسناد» (۹ مهرماه) با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و علاقه‌مندان به ادبیات در سالن اجتماعات کتابخانه سهروردی زنجان برگزار شد.

استاد گروه تاریخ دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین در این مراسم گفت: کتاب «مشروطیت در زنجان به روایت اسناد» روایت مناسبی از خاندان‌های نقش‌آفرین در آن دوران در زنجان ارائه کرده و این ویژگی تاریخ‌نگاری محلی است که ما را از کلی‌گویی بر حذر می‌دارد و جزئیات بیشتری در اختیارمان می‌گذارد.

حسین آبادیان افزود: کتاب‌های مربوط به دوران مشروطیت بیشتر با تکیه بر اتفاقات و رویدادهایی که تهران بوده نگاشته شده ولی کتاب‌هایی مثل «مشروطیت در زنجان به روایت اسناد» به عنوان تاریخ‌نگاری‌های محلی شرحی از جزئیات را در مناطق مختلف کشور در خود دارد.

وی افزود: تاریخ نگاری محلی بدون سمت‌گیری قومی و قبیله‌ای، ویژگی‌های اجتماعی و مختصات مناطق مختلف کشور را در برهه‌های مختلف تاریخی روایت می‌کند و از این جهت فوق‌العاده مهم است.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: امیدواریم نگارش تاریخ محلی و ارائه اطلاعات جامع و جزئی از رویدادهای تاریخی در مناطق مختلف کشور گسترش یابد.

 

شناخت جامعه‌ یکی از اولویت‌های مهم تاریخ‌نگاری است

محقق و مصصح کتب خطی نیز در این مراسم با بیان اینکه مولف کتاب «مشروطیت در زنجان به روایت اسناد» کار خوب و شایسته‌ستایشی انجام داده است، گفت: مهم‌ترین تاریخ‌نگاری‌ها، آثاری است که متکی بر اسناد بوده که ویژگی مهم این کتاب است.

جمشید کیانفر اظهار کرد: زنجان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در رویدادهای تاریخی بسیار مهم بوده و لازم است کارهای پژوهشی بیشتری در انعکاس آنها انجام شود.

وی ادامه داد: شناخت جامعه‌ای که در آن هستیم یکی از اولویت‌های مهم است و تاریخ‌نگاری محلی نقش موثر و مهمی در این خصوص دارد.

این محقق بر ضرورت تدوین دانشنامه استان زنجان تاکید کرد و گفت: دغدغه‌مندان این حوزه باید پیشگام شوند نه اینکه منتظر بمانند تا زمینه و سرمایه این کار تامین شود.

 

 

 

ستیزه‌ها و کشمکش‌های گروه‌های مختلف

کتاب «مشروطیت در زنجان؛ ستیزه‌ها و کشمکش‌های گروه‌های اجتماعی و عناصر سیاسی و مذهبی در سال‌های ۱۳۲۴-۱۳۲۹ ه.ق»، خوانشی جدید از تحولات منطقه خمسه به پژوهشگران و محققان عرضه می‌کند.

کتاب ضمن پیش کشیدن بسیاری از  مباحثی که تاکنون بدان‌ها نپرداخته‌ و توجهی نکرده‌اند، با تبیین و تحلیل، به سئوالات و ابهامات مطرح شده پاسخ روشنی می‌دهد.

در این اثر نویسنده با بررسی و بهره‌گیری از انبوه منابع عمومی، کتب خطی، اسناد سازمان‌هایی مانند وزارت امور خارجه، اسناد ملی ایران و مجلس شورای اسلامی، اسناد خاندان ها و کلکسیون داران، ده‌ها روزنامه عصر قاجار و مقالات پژوهشگران را مورد بررسی قرار داده است.

نویسنده این بررسی‌ها را انجام داده است تا بتواند از میان انبوه داده‌ها و مباحث مطرح شده پیرامون تحولات زنجان، گزاره های درست را به خوانندگان عرضه کند.

این کتاب با این حجم از اطلاعات و داده‌ها و مباحث جدید، برای نخستین بار تحولات منطقه خمسه در سال‌های مشروطه تا مجلس دوم شورای ملی را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

« حسن رستمی» علاوه بر این کتاب، تاکنون پنج مقاله علمی- پژوهش در نشریات معتبر کشور و هم چنین چند مقاله در فصلنامه فرهنگ زنجان به چاپ رسانده است.