فشارخون یک عدد نیست داستان زندگی؛

فشارخون یک عدد نیست

معاون بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی فشار خون بالا با بیان این توصیه که با اندازه گیری مقدار فشارخون خود و کنترل آن، عمرطولانی و با کیفیت داشته باشید، گفت: فشار خون یک عدد نیست بلکه داستان زندگی است.

هر ساله روز ۱۷ ماه می (۲۸ اردیبهشت ماه) به عنوان روز جهانی فشارخون، بهانه ای برای اطلاع رسانی جهانی در خصوص اهمیت این بیماری و اندازه گیری مرتب آن به منظور پیشگیری، مراقبت و درمان آن است. گروه پیشگیری و کنترل بیماری های قلب و عروق دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر امسال با توجه به شعار « فشار خون خود را به دقت اندازه گیری کنید؛ آن را کنترل کنید، عمر طولانی تری داشته باشد» و آغاز اجرای برنامه سلامت خانواده و اولویت برنامه خطرسنجی به عنوان یکی از خدمات اولویت دار برنامه و با تاکید بر اهمیت دقت اندازه گیری و پر رنگ کردن نقش مراقب سلامت، اطلاع رسانی و برگزاری این مناسبت را دستور کار خود قرارداده است.

بیماری فشارخون بالا یک «قاتل خاموش» است و علیرغم این که معمولاً به راحتی قابل تشخیص است و درمان دارویی دارد و به راحتی کنترل می شود، اما در بسیاری از نقاط دنیا به میزان ناکافی شناسایی، درمان و کنترل می شود. فشار خون بالا عامل ۴۰ درصد مرگ در بیماران دیابتی و عامل ۵۳ درصد مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سکته های مغزی می باشد و شواهد نشان داده اند که کاهش فشار خون، حدود ۴۰-۳۵ درصد خطر سکته های مغزی و ۲۵-۲۰ درصد خطر سکته های قلبی را کاهش می دهد. همچنین فشار خون بالا باعث افزایش خطر مرگ مادر و جنین در هنگام بارداری، زوال عقل، نارسایی کلیه و نابینایی می گردد. غربالگری های فرصت طلبانه در محیط کار، کارخانجات، بیمارستان ها، اماکن عمومی، مدارس و… باعث بهبود شاخص های شناسایی، کنترل و درمان فشارخون بالا در سطح جامعه می شود. بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری های غیرواگیر در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۲ درصد افراد ۱۸ سال و بالاتر کشورمان فشار خون بالا داشته اند (فشارخون سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه و بالاتر یا فشار خون دیاستولیک ۹۰ میلی متر جیوه و بالاتر) که از این میان ۶۱٫۵ درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاع داشته و ۵۲ درصد آن ها برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کرده اند و ۴۲ درصد آن ها هم فشارخون کنترل شده و مطلوب داشته اند.

آموزش مداوم بیماران و خانواده های آنان، برگزاری بسیج های اطلاع رسانی، توانمندسازی کارکنان بهداشتی و درمانی و توصیه های اصلاح شیوه زندگی از اقدامات موثر در پیشگیری و کنترل فشارخون بالاست. در این میان تشویق مردم به اندازه گیری فشارخون در منزل، مراقبت در منزل را افزایش می دهد. البته شرط لازم آن وجود دستگاه های سنجش فشارخون تنظیم شده با دقت اندازه گیری مناسب می باشد. بدیهی است که پزشکان و مراقبین سلامت در پایگاه های سلامت شهرها و بهورزان در خانه های بهداشت روستاها در سطح یک خدمات بهداشتی و درمانی، خط مقدم مدیریت این بیماری و عوامل خطر آن می باشند.

هدف از برگزاری این مناسبت ارتقای آگاهی مردم از اهمیت اندازه فشارخون، اندازه گیری دقیق فشارخون با رعایت شرایط قبل و حین اندازه گیری و کنترل آن، افزایش کیفیت زندگی و پیشگیری از عوارض آن به خصوص سکته های قلبی و مغزی است.

انتظار می رود در جهت محقق شدن اهداف این شعار بر شیوه زندگی سالم با عناوین کاهش اضافه وزن و اندازه دور کمر، برنامه منظم فعالیت بدنی، تغذیه سالم، کاهش میزان نمک (سدیم) در رژیم غذایی، اهمیت ترک دخانیات، خواب شبانه با کیفیت، مهارت مدیریت استرس و پایبندی به درمان فشارخون بالا تاکید گردد.