فاز جنوبی پروژه سبزه میدان زنجان افتتاح شد با حضور وزیر کشور

فاز جنوبی پروژه سبزه میدان زنجان افتتاح شد

فاز جنوبی پروژه سبزه میدان شهر زنجان پس از سال‌ها انتظار، در آستانه عید نیمه شعبان، روز سه شنبه با حضور وزیر کشور به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی طرح سبزه میدان از سال های گذشته آغاز شده بود ولی در عمل کاری انجام نمی شد تا اینکه در ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ اقدام جدی و عملیاتی برای به نتیجه رساندن پروژه سبزه میدان با برآورد هزینه ۶۴ میلیارد تومانی آغاز و البته در ادامه هزینه اجرای آن بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شد.
به گفته شهردار زنجان کل پروژه سبزه میدان زنجان در یک محدوده ۶.۶ هکتاری اجرا شده و برای سه هزار و ۷۰۰ متر مربع در این محدوده، غرفه هایی با کاربری تجاری و با زمینه فعالیت عرضه محصولات صنایع دستی و گردشگری در نظر گرفته شده است.
محدوده میانی این پروژه نیز عرصه ای به وسعت ۲ هکتار را شامل می شود که قرار است مکانی برای اجرای برنامه های فرهنگی و آیینی باشد.
در بخش شمالی پروژه نیز به عنوان تالار شهر با ابعاد هفت هزار مترمربع در دست ساخت است که کاربری فرهنگی دارد.

فعالیت فاز جنوبی سبزه میدان به نام ایران کوچک

شهردار زنجان در این مراسم با بیان اینکه با توافقات صورت گرفته با میراث فرهنگی فاز جنوبی پروژه سبزه‌میدان به نام ایران کوچک برای توسعه گردشگری استان فعالیت خواهد داشت، گفت: این امر می‌تواند این مکان را قطب صنایع دستی کشور کند.
علیرضا فیروفر افزود: در طول سال گذشته مردم زنجان، شهرداری را برای به سرانجام رسیدن این پروژه کمک کردند و اگر همکاری مردم نبود هیچ‌کدام از پروژه‌ها قابل اجرا نبود.
وی با بیان اینکه ایده این پروژه فاخر از سال ۱۳۶۸ شکل گرفت، افزود: در طول سال های گذشته اقداماتی در راستای تکمیل آن انجام شد ولی به نتیجه نرسید.

فاز جنوبی پروژه سبزه میدان زنجان با حضور وزیر کشور افتتاح شد

شهردار زنجان گفت: بسیاری از این املاک متعلق به مردم و دستگاه‌های دولتی بود که سهم بسزایی در جابه جایی‌ها و گره‌گشایی‌ها از طرح داشتند و باید قدردان آنها باشیم.
فیروفر با بیان اینکه این پروژه در ۶.۵ هکتار در بافت مرکزی شهر انجام شده است، گفت: این پروژه بیانگر آن است که یک هم آوایی کامل بین مردم و مسئولان و همه دستگاه ها شکل گرفته است تا این پروژه به نتیجه برسد.
وی اذعان کرد: امروز ۳.۷ هکتار از این طرح افتتاح می‌شود که شامل عرصه جنوبی، دو باغ راه شرقی و غربی و ۶۳ غرفه است.
این مسوول با بیان اینکه در باغ راه‌های شرقی و غربی فضای مفرحی برای شهروندان پیش بینی شده است، تصریح کرد: ۲ فضای سنتی نیز با کمترین تغییرات باغ ذوالفقاری

در فضای شمال شرقی و باغ آستانه نیز در سبزه میدان قدیم معروف بوده و باغ آستانه ورودی پروژه حفظ شد.