سد بلوبین تا پایان امسال آبگیری می‌شود

سد بلوبین تا پایان امسال آبگیری می‌شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان از آغاز آبگیری سد بلوبین تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش ندای شهروند آنلاین، اکبر باقری در تور بازدید برنگاران از سد بلوبین با اعلام این‌که سد بلوبین با هدف تامین آب شهرستان‌های حلب و ایجرود و ۹۲ روستای این شهرستان‌ها از ۱۰سال پیش آغاز و امسال به مرحله آب‌گیری خواهد رسید گفت: این سد برای تامین ۳.۵ میلیون متر مکعب آب شرب و ۶ میلیون متر مکعب آب صنعتی احداث می‌شود، و همچنین از این سد ۶ میلیون متر مکعب برای حوزه محیط زیست نیز در نظر گرفته شده است.

 

باقری با اشاره به حجم مخزن ۳۰ میلیون متر مکعبی این سد، عنوان کرد: حجم آب تنظیمی این سد که به ارتفاع ۴۷ متر از بستر رودخانه احداث شده است حدود ۱۸ میلیون متر مکعب است و ارتفاع سد از پی آن نیز ۷۳ متر است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای پیشرفت فیزیکی روند احداث سد بلوبین را ۷۵درصد بیان کرد و افزود: برای احداث این سد بزرگ که طول تاج سد بلوبین ۲۹۵ متر است ۹۰۰میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون ۲۶هکتار از ۱۱۶ هکتار از اراضی مورد نیاز آن تملک شده و برای تملک اراضی باقی مانده نیز ۷۰میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

باقری با اشاره به این‌که خط انتقال آب به طول ۲۳ کیلومتر به سمت زرین آباد در دست ساخت است، بیان کرد: با توجه به تکمیل سد این طرح جزو طرح‌های اولویت دار آب منطقه‌ای بوده و بر این اساس ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد خط انتقال در نظر گرفته شده است.