حال چمن تاریخی سلطانیه خوب است

حال چمن تاریخی سلطانیه خوب است

فرماندار شهرستان سلطانیه گفت: در حال حاضر چمن تاریخی سلطانیه نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد و تمهیداتی برای حفظ این چمن اندیشیده شده که نیازمند اختصاص بودجه بیشتر است.

به گزارش ندای شهروند آنلاین، محمدرضا براتی در حاشیه بازدید کارشناسان دفتر حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور،  از چمن سلطانیه ، اظهار کرد: چمن طبیعی سلطانیه هویت تاریخی شهرستان سلطانیه و استان زنجان بوده بنابراین حفظ این چمن بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به مطالبات مردمی در خصوص حفظ چمن سلطانیه، افزود: تمهیداتی در زمینه حفظ چمن سلطانیه با تشکیل جلسات منظم اندیشیده شده که در این زمینه راهکارهای کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت نیز یافته‌ایم.

این مسئول در رابطه با راه‌کار کوتاه‌مدت برای حفظ چمن سلطانیه، تصریح کرد: سال گذشته ۱۲۹۵ هکتار از چمن طبیعی سلطانیه را با ممانعت از ورود حیوانات به این چمن در راستای جلوگیری چرای بیش از حد دام‌، با اقدام به موقع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سلطانیه قرق کرده‌ایم و امسال نیز در صدد تمدید این موضوع هستیم.

فرماندار شهرستان سلطانیه در رابطه با حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز در اطراف چمنزار سلطانیه، گفت: حفر چاه‌های غیرمجاز سبب کاهش چشمگیر حجم ورودی روان‌آب‌ها به چمن تاریخی سلطانیه شده که در این خصوص نیز تمهیداتی اندیشیده شده و  با اجرای طرح‌هایآبخوان داری و آبخیزداری و تسهیل آبرسانی از محل روان­آبهای فصلی ،  اقدامات لازم برای احیای چمن به‌کار گرفته خواهد شد.

براتی با اشاره به بازدید استاندار زنجان از شهرستان سلطانیه، اظهار کرد: طبق گفته استاندار زنجان، اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان متولی اصلی چمن تاریخی سلطانیه بوده و خواستار ورود جدی دستگاه‌های ذی‌ربط استانی به مسئله حفظ چمن طبیعی سلطانیه شد.

لزوم اختصاص بودجه مورد نیاز برای حفظ چمن سلطانیه

وی، خواستار پیگیری اعتبار مورد نیاز برای حفظ چمن تاریخی سلطانیه از مسئولان اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان شد و افزود: مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری طی سفر خود به استان زنجان بر لزوم تخصیص اعتبار برای حفظ این چمن طبیعی تاکید نمود.

این مسئول در رابطه با وضعیت کنونی چمن تاریخی سلطانیه، تصریح کرد: در حال حاضر چمن سلطانیه با توجه به بارش‌های منظم نسبت به سال گذشته وضعیت بسیار بهتری دارد و تمهیداتی برای اجرای طرح‌های تحقیقاتی، تهیه بذر چمن، کود حیوانی و غیره برای تقویت چمن اندیشیده شده است.

فرماندار شهرستان سلطانیه با تاکید بر اینکه موضوع ″حفظ چمن تاریخی سلطانیه″ باید به یکی از مسائل مهم و دغدغه‌های کشوری مطرح، تبدیل شود زیرا بخشی از تاریخ ایران است، خاطرنشان کرد: برای حفظ وضعیت  موجود باید چمن با استفاده از اقدامات مکانیکی مناسب حفظ شود.