بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پناهگاه حیات وحش انگوران مشاهده شد

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پناهگاه حیات وحش انگوران مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پی کشف لاشه یک راس میش در پناهگاه حیات وحش انگوران از توابع شهرستان ماهنشان، مشاهده شد.

به گزارش ندای شهروند،محمدرضا یافتیان شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: پس از کشف لاشه میش، پایش منطقه با تعداد نیروهای بیشتر در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه علایم و مورد تازه ای تاکنون مشاهده نشده است.

 

وی با بیان اینکه با همکاری اداره کل دامپزشکی استان تمهیدات لازم جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در حیات وحش استان اندیشیده شده است، اضافه کرد: ۲ مورد از پایش های صورت گرفته به صورت مشترک توسط دامپزشکان اداره کل دامپزشکی و محیط بانان و کارشناسان محیط زیست در منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران صورت گرفته که مورد مشکوکی مشاهده نشده است.

این مسوول با بیان اینکه عدم واکسیناسیون دام های اهلی اصلی ترین دلیل شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در حیات وحش است، تصریح کرد: با هماهنگی های انجام گرفته و براساس اعلام اداره کل دامپزشکی استان، واکسیناسیون تمامی دام های اهلی منطقه و حاشیه منطقه حفاظت شده انگوران انجام شده است.

به گفته وی، در سال ۹۴ تعداد ۱۲۶ راس کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم این استان بر اثر ابتلا به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) تلف شد.